
Poszt: Csatár
Született: 1977. május 26.
Magasság/súly: 196 cm/88 kg
Korábbi klubjai: FC Modena (1990-96) FC Empoli (1996/97) US Fiorenzuola (1997/98) AS Lodigiani (1998/99) FBC Treviso (1999/00) Vicenza Calcio (2000/01) Brescia Calcio (2001-03) US Palermo (2003-05) AC Florenz (2005-07)
Szerződés kezdete: 2007. július 1.
Szerződés lejárta: 2011. június 31.

Későn érő típus
a A szülőfalujához közeli Modenában jól indult a pályafutása. A következő állomás, az Empoli ellenben nem bizonyult ennyire sikeres választásnak: mindössze három meccsen játszott csak. Nem is ragadt meg a B ligában, visszacsúszott a harmadik vonalba.
a Amikor a Fiorenzuolában játszott, azt mondta neki edzője, bizonyos Alberto Cavasin (később az A ligában a Leccével és a Bresciával is dolgozott), hogy az ereje, az izommennyisége nem elég a testmagasságához. Toni szorgalmasan erősített, de az A ligához még két évvel később is kevés volt ez.
a Addig viszont megfordult két kisebb klubban. Pályafutása fordulatot vett a római Lodigianiban. Harmincegy meccsen 15 gólt szórt, rögtön el is vitte a B ligás Treviso, amelyben lemásolta egy évvel korábbi góltermését.
Huszonhárom évesen az A ligában
a Az ezredforduló előtti nyáron a Vicenza vette meg. Luca a piros-fehérek mezében Bolognában lőtt egy ollózásos gólt – az mindmáig az egyik kedvence. Abban a szezonban azonban még „csak” 9 gólig vitte, ám a következő idényben a Bresciában már 13-at termelt.
a Bresciában együtt játszott Roberto Baggióval. Tőle tanulta meg: „Ahhoz, hogy egy bizonyos szintre eljuss, nem elég a futballtudás. Jó embernek is kell lenned.”
a A második brescai idénye gyengén sikerült, igaz, ebben közrejátszott súlyos sérülése is. Tizenhat mérkőzésen játszott csak, s mindössze két gólt szerzett.
a Nem maradt az élvonalban, hanem elfogadta a B ligás Palermo ajánlatát. Nem sejtette, élete legjobb döntését hozta. A szicíliai csapattal 2004-ben a B liga gólkirálya lett. Miután a következő szezonban az újonc gárdában 20 találatig jutott a Seria A-ban, két év alatt 80 mérkőzés, 50 gól lett a mérlege.
a A Palermo futballistájaként került be az olasz válogatottba is.
Firenze, a szíve városa
a A toszkán „fővárosban” ismerkedett meg élete nagy szerelmével, Marta Cecchettóval. A kilencvenes évek második felében – amikor Luca a városban töltötte katonai szolgálatát – egy klubban botlottak egymásba. Szerelem lett, első látásra. A hölgy azóta Itália egyik legünnepeltebb showgirlje.
a Toni 2005 nyarán visszatért Firenzébe, futballozni. Szenzációsan futballozott a „Violák” mezében. A szurkolók Gabriel Omar Batistutához hasonlították. Túlszárnyalta Kurt Hamrin és „Batigol” firenzei rekordját (26-26) is, s végül meg sem állt az olasz gólkirályi címig, sőt az európai Aranycipőig.
a 2006. május 14-én belőtte a 31. bajnoki gólját is a 2005/2006-os idényben, s ezzel 1958 tavasza óta az olasz bajnokság első játékosa lett, aki harmincnál több gólt szerzett a Seria A-ban egyetlen idényben.
a Luca a Fiorentina játékosaként kapott meghívást a 2006-os világbajnokságon szereplő olasz válogatottba. Hat mérkőzésen két gólt szerzett (mindkettőt legjobb meccsén, a negyeddöntőben, az ukránok ellen), Materazzival holtversenyben ő lett a világbajnok válogatott társgólkirálya.
a A torna után rengeteg kérője akadt, ő pedig mindenképpen a Bajnokok Ligájában akart játszani. Ám a Calciopoli botrány kirobbanása után hű maradt a megsebzett Fiorentinához – vállalt még egy évet.
a A legutóbbi idényben sem játszott rosszul, az olasz élvonal legjobb csatárkettősét alkotta a román Adrian Mutuval. Toni 16 gólig jutott, annak ellenére, hogy április 22. után már nem játszott bajnoki mérkőzést lábközépcsont-sérülése miatt. A Fiorentina (annak ellenére, hogy jelentős pontlevonással kezdte az évet) kiharcolta legalább az UEFA-kupa-szereplés jogát.
Egy olasz fickó bőrnadrágban
a Bár az Internazionale és a Juventus is újabb hadjáratot indított a megszerzéséért, az idény után Luca Németországba igazolt. Karl-Heinz Rummenigge, a Bayern München elnöke május 30-án bejelentette: a bajor klub négyéves szerződést kötött a világbajnok csatárral.
a A Bayern 11 millió eurót fizetett a játékosért, Toni éves jövedelme a négy esztendő alatt 5,5 millió euró lesz. Bár jövedelme magasabb, mint az otthon legjobban kereső Francesco Tottié, ő az első, aki aktív olasz válogatottként nem a Seria A-nál gazdagabb ligába, a spanyol vagy az angol élvonalba igazolt.
a Toni megszerzése része a 2006/2007-es szezonban minden szinten az elvárások alatt teljesítő bajor klub erősítési (ha úgy tetszik: engesztelési) akciójának. A Bayern a nyári holtszezonban már közel 70 millió eurót költött játékosvásárlásra, megvéve Tonit (11 millió euró), a francia Franck Ribéryt (25 millió), a német Marcell Jansen (12 millió euró) és Miroslav Klosét (12 millió), az argentin Jose Ernesto Sosát (10 millió). Átigazolási díj nélkül megszerezte a brazil Zé Robertót, s a török Hamit Altintopot.
a A csatársor megerősítése után Uli Hoeness azt nyilatkozta: a Bayernnek eddig csak egyszer volt olyan erős csatárkettőse, mint a Toni, Klose duó. Amikor ő és Gerd Müller játszott egymás mellett…
Forrás: SZTÁR-sport (a Nagyító alatt című rovat) |